Kategorie
WZÓR
SKŁAD
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Za lycrę powszechnie uważa się materiały cechujące się ogromną elastycznością i idealnym dopasowaniem do sylwetki. Ubrania, które z nich powstają, przylegają niczym druga skóra, jednocześnie nie ograniczając ruchów ciała. Trzeba jednak pamiętać, że to tkanina syntetyczna, a nie naturalna i uwzględnić to w projektowaniu ubiorów zgodnie z ich przeznaczeniem.
Materiał lycra znany jest pod kilkoma nazwami handlowymi. W Stanach Zjednoczonych i Australii przyjęła się nazwa spandex, Europejczycy mówią o elastanie, natomiast w Polsce najczęściej można go znaleźć pod hasłem lycra. Można powiedzieć, że materiał ten zrewolucjonizował modowy rynek, odkąd pojawił się na nim w latach 60. XX wieku. Pierwotnie szyto z niego lekkie i określane jako aerodynamiczne spodenki dla kolaży i narciarzy, aż zaczął pojawiać się w kolejnych rodzajach ubiorów, nadając im elastyczności i polepszając prezencję poszczególnych fasonów. Aktualnie tkanina lycra jest obecna zarówno w konfekcjach o specjalistycznym zastosowaniu, jak i w codziennej odzieży damskiej, męskiej i dziecięcej.
Dlaczego warto szyć z materiałów typu lycra?
Lycra to tkanina bardzo wytrzymała, mocna, a jednocześnie lekka i bardzo uniwersalna pod względem zastosowania. Najważniejszą jej cechą jest jednak niebywała rozciągliwość, elastyczność i sprężystość – bez utraty pierwotnego kształtu ubrania. Odzież wytwarzana z takiego surowca rewelacyjnie przylega do sylwetki, podkreślając jej największe walory. Powierzchnia jest gładka, miękka i bardzo przyjemna w dotyku, dodatkowo zapewnia ogromny komfort noszenia dzięki strukturze przepuszczającej powietrze. Najprzyjemniejsze i jednocześnie najchętniej wybierane z naszej bogatej kolekcji są materiały z domieszką lycry, a więc połączenia z bawełną, wiskozą czy jerseyem.
Co można uszyć z tkaniny typu lycra?
Właściwości lycry sprawiają, że jest to materiał wykorzystywany bardzo powszechnie i na szeroką skalę. Powstają z niego głównie ubrania o wąskim przeznaczeniu jak kostiumy kąpielowe, stroje dla nurków, narciarzy, osób uprawiających sporty wodne, tancerzy. Obecnie stanowią domieszkę w wielu innych tkanin i dzianin, poprawiając ich naturalne właściwości. Wśród naszych propozycji można znaleźć wiskozę, jersey, jersey bistrecz czy nawet tiul. Ilość dostępnych opcji pozwala na stworzenie dowolnych kolekcji ubrań, od codziennych bluzek i sukienek, przez stroje sportowe, skończywszy na eleganckich, wyjściowych kreacjach – kostiumach, żakietach i męskich marynarkach.
Jak szyć lycrę i o czym trzeba pamiętać?
Szycie bardzo gęsto tkanych materiałów wymaga zastosowania odpowiednich igieł – bardzo ostrych i cienkich oraz dopasowanych do nich nici, często również elastycznych. Szycie tradycyjnymi nićmi poliestrowymi lub bawełnianymi może powodować przepuszczanie ściegu, nierówne szycie, ale przede wszystkim zaburzenie formy i rozpruwanie się szwów przy pierwszym naciągnięciu elastycznego materiału – lycry. Można też zastosować specjalne igły do mikrofazy, jeśli te dedykowane dzianinom nie spełniają się w swojej roli. Jakość wykonanych szwów będzie zależeć również od mocy docisku stopki. Dla ułatwienia można stosować też specjalne stopki do szycia rozciągliwych dzianin.