Jest gęsta i połyskująca - tafta, bo o niej mowa, początkowo była wykorzystywana do tworzenia ubrań w Persji. Stamtąd rozpowszechniła się na całą Europę i resztę świata. Choć początkowo była wytwarzana jedynie z naturalnych źródeł, takich jak jedwab czy bawełna, z biegiem lat i wraz z rozwojem technologii zaczęto wytwarzać tę tkaninę również z włókien syntetycznych. Tak powstała tafta poliestrowa - przystępniejsza cenowo, trwalsza i w dalszym ciągu zachwycająca. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Tafta syntetyczna - niecodzienny materiał

Tkanina ta była wykorzystywana przede wszystkim do szycia sukni balowych. Spośród innych materiałów taftę wyróżnia z pewnością wyjątkowa tekstura - tkanina jest szeleszcząca, sztywna, dobrze utrzymuje swój kształt. Co więcej, materiał cieszył się powodzeniem ze względu na jego piękny połysk, który mieni się przy każdym ruchu. W zależności od tego, pod jakim kątem pada światło, tafta poliestrowa przyjmuje nieco inny odcień. To wszystko nadało jej charakteru wyjściowego, eleganckiego, wieczorowego. Stała się tkaniną niemalże luksusową. Może być cieńsza i grubsza, delikatna, ale wytrzymała. Tkanina ta dostępna jest w wielu kolorach. Tafta syntetyczna może posiadać też ciekawy nadruk, a także być haftowana.

Zastosowanie tafty poliestrowej

Od początku tkanina ta wykorzystywana była przede wszystkim do szycia sukni balowych i wieczorowych kreacji. Tak jest do dziś - projektanci wykorzystują ją, gdy chcą uzyskać efekt elegancji i szyku. Tafta syntetyczna znajduje też zastosowanie w tworzeniu kostiumów scenicznych dla aktorów. Jej właściwości idealnie nadają się do tego typu odzieży. Materiał ten jest również wykorzystywany jako wstawki i elementy ozdobne do wszelkiego typu odzieży.

Co więcej, taftę wykorzystuje się również do tworzenia elementów dekoracyjnych, między innymi na sale balowe. Różnorodne draperie w domach weselnych powstają najczęściej właśnie z tafty poliestrowej. Szyje się z niej również piękne zasłony, poduszki, narzuty i pokrowce na krzesła. Ze względu na połysk i zmianę odcienia barwy tkanina ta jest często i chętnie wykorzystywana w tworzeniu dekoracji ślubnych. Tafta jest więc najlepszym wyborem, jeśli chce się uzyskać elegancki efekt.

Jak dbać o taftę syntetyczną?

Aby jak najdłużej cieszyć się odzieżą czy dekoracjami w niezmienionym kształcie, warto odpowiednio o nią dbać - w zależności od tego, z jakiego materiału jest uszyta, inne będą zasady pielęgnacji. Taftę poliestrową najlepiej jest prać ręcznie. Choć jest to tkanina odporna na uszkodzenia, warto zachować ostrożność, by zachwycała połyskiem przez długi czas. Tafta szybko schnie, a najlepiej jest ją prasować żelazkiem parowym. Najlepsze efekty uzyska się, prasując ją w pozycji pionowej. Jeśli do prasowania używa się zwykłego żelazka, trzeba pamiętać, by zawsze czynność tę wykonywać na lewej stronie tkaniny. Jak widać, tafta to materiał efektowny, funkcjonalny, warto więc odpowiednio o niego zadbać.

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium