WYBIERZ WALUTĘ:
Satyno Tafta Light KWIATY Elegance
mb
Satyno Tafta Light KWIATY Elegance
Importer: PPHU NATAN
Cena:

19,20 zł / mb

Cena regularna: 32,00 zł / mb

Najniższa cena: 19,20 zł / mb
  • promocja
Tafta żakardowa MIRROR KRATA
mb
Tafta żakardowa MIRROR KRATA
Importer: PPHU NATAN
Cena:

12,00 zł / mb

Cena regularna: 24,00 zł / mb

Najniższa cena: 12,00 zł / mb
  • promocja
Tafta żakardowa MIRROR KRATA Czarny
mb
Tafta żakardowa MIRROR KRATA Czarny
Importer: PPHU NATAN
Cena:

12,00 zł / mb

Cena regularna: 24,00 zł / mb

Najniższa cena: 12,00 zł / mb
  • promocja

Jest gęsta i połyskująca - tafta, bo o niej mowa, początkowo była wykorzystywana do tworzenia ubrań w Persji. Stamtąd rozpowszechniła się na całą Europę i resztę świata. Choć początkowo była wytwarzana jedynie z naturalnych źródeł, takich jak jedwab czy bawełna, z biegiem lat i wraz z rozwojem technologii zaczęto wytwarzać tę tkaninę również z włókien syntetycznych. Tak powstała tafta poliestrowa - przystępniejsza cenowo, trwalsza i w dalszym ciągu zachwycająca. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Tafta syntetyczna - niecodzienny materiał

Tkanina ta była wykorzystywana przede wszystkim do szycia sukni balowych. Spośród innych materiałów taftę wyróżnia z pewnością wyjątkowa tekstura - tkanina jest szeleszcząca, sztywna, dobrze utrzymuje swój kształt. Co więcej, materiał cieszył się powodzeniem ze względu na jego piękny połysk, który mieni się przy każdym ruchu. W zależności od tego, pod jakim kątem pada światło, tafta poliestrowa przyjmuje nieco inny odcień. To wszystko nadało jej charakteru wyjściowego, eleganckiego, wieczorowego. Stała się tkaniną niemalże luksusową. Może być cieńsza i grubsza, delikatna, ale wytrzymała. Tkanina ta dostępna jest w wielu kolorach. Tafta syntetyczna może posiadać też ciekawy nadruk, a także być haftowana.

Zastosowanie tafty poliestrowej

Od początku tkanina ta wykorzystywana była przede wszystkim do szycia sukni balowych i wieczorowych kreacji. Tak jest do dziś - projektanci wykorzystują ją, gdy chcą uzyskać efekt elegancji i szyku. Tafta syntetyczna znajduje też zastosowanie w tworzeniu kostiumów scenicznych dla aktorów. Jej właściwości idealnie nadają się do tego typu odzieży. Materiał ten jest również wykorzystywany jako wstawki i elementy ozdobne do wszelkiego typu odzieży.

Co więcej, taftę wykorzystuje się również do tworzenia elementów dekoracyjnych, między innymi na sale balowe. Różnorodne draperie w domach weselnych powstają najczęściej właśnie z tafty poliestrowej. Szyje się z niej również piękne zasłony, poduszki, narzuty i pokrowce na krzesła. Ze względu na połysk i zmianę odcienia barwy tkanina ta jest często i chętnie wykorzystywana w tworzeniu dekoracji ślubnych. Tafta jest więc najlepszym wyborem, jeśli chce się uzyskać elegancki efekt.

Jak dbać o taftę syntetyczną?

Aby jak najdłużej cieszyć się odzieżą czy dekoracjami w niezmienionym kształcie, warto odpowiednio o nią dbać - w zależności od tego, z jakiego materiału jest uszyta, inne będą zasady pielęgnacji. Taftę poliestrową najlepiej jest prać ręcznie. Choć jest to tkanina odporna na uszkodzenia, warto zachować ostrożność, by zachwycała połyskiem przez długi czas. Tafta szybko schnie, a najlepiej jest ją prasować żelazkiem parowym. Najlepsze efekty uzyska się, prasując ją w pozycji pionowej. Jeśli do prasowania używa się zwykłego żelazka, trzeba pamiętać, by zawsze czynność tę wykonywać na lewej stronie tkaniny. Jak widać, tafta to materiał efektowny, funkcjonalny, warto więc odpowiednio o niego zadbać.

Skąd tafta – materiał luksusowy – wziął się w Europie?

Już sama nazwa „tafta” brzmi tajemniczo i egzotycznie. Jest tak w istocie, ponieważ materiał ten przywędrował do największych europejskich stolic mody – Paryża oraz Rzymu – prosto z dwunastowiecznego Bagdadu. Nazwa oznacza sposób wykonania - „tkany, pleciony”. Obecnie największe zakłady przemysłowe tafty – tkaniny – znajdują się w Indiach oraz w Pakistanie.

Początkowo oryginalne walory estetyczne tego materiału wykorzystywano w wystrojach wnętrz i stosowano go jako tkaninę obiciową, zasłonową, przeznaczoną do tworzenia wyrafinowanych dekoracji tekstylnych w pełnych przepychu wnętrzach. Z czasem jednak materiałem taftą zainteresowano się w kręgach mody. Dzięki temu zaczęły powstawać pierwsze olśniewające kreacje na dworskie bale.

Rodzaje tafty – materiały do wyboru

Podobnie jak w przypadku i innych tkanin, również tafta to materiał wyrabiany z różnych rodzajów włókien, nadających nieco odmiennych cech charakterystycznych szytym wyrobom. Najbardziej prestiżowa i jednocześnie najdroższa jest tafta jedwabna, uważana za materiał szlachetny. Znacznie tańszym odpowiednikiem, nierzadko stosowanym jako zamiennik dla samego naturalnego jedwabiu, jest tafta syntetyczna. Wśród wersji z dodatkiem włókien syntetycznych można znaleźć propozycje z domieszką lycry czy nylonu. Dostępne na rynku są też dość charakterystyczne tafty – materiały kreszowane, matowe czy gniecione. Kolorystyka oraz wzornictwo są niczym nieograniczone, co najlepiej widać po bogactwie naszej oferty.

Co można uszyć z tafty?

Dzisiaj tafta jako materiał luksusowy przeznaczona jest głównie do szycia ekskluzywnych sukienek wieczorowych oraz balowych. Nierzadko jest też tkaniną wykorzystywaną do szycia sukien ślubnych. Ze względu na swoje właściwości oraz strukturę, tafta rewelacyjnie prezentuje się na rozkloszowanych, szerokich spódnicach, które w blasku światła subtelnie się błyszczą, nadając kreacji jeszcze większego uroku. Warto pamiętać, że mimo wyglądu lekkiej i delikatnej tkaniny, materiał tafta jest bardzo wytrzymały ze względu na swoją strukturę. W przemyśle tekstylnym znajduje zastosowanie również w produkcji dekoracji wnętrzarskich, w tym zasłon, pokrowców na fotele czy ozdobnych poduszek.

Stylowa tafta – materiał dla każdego?

Tafta tkanina ze względu na swoją specyfikę również wymaga pewnego obeznania. Do cięcia tego materiału należy wykorzystywać bardzo ostre nożyczki, aby tkanina się nie strzępiła i nie zaciągnęła. Warto również zrezygnować ze szpilek na rzecz odważników, aby zapobiec powstawaniu nieestetycznych dziurek podczas szycia. Szyć należy precyzyjnie i dokładnie, aby unikać poprawek; należy też raczej zrezygnować ze stosowania kredy krawieckiej, aby nie pozostawić na powierzchni tafty śladów. Warto za to przed rozpoczęciem szycia tkaninę zdekatyzować.

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium