Kategorie
WZÓR
SKŁAD
Kiedy nadchodzą chłodniejsze pory roku, wzrasta zapotrzebowanie na grubsze materiały, które zapobiegają utracie ciepła i przyjemnie otulą ciało w zimne dni. Wełna parzona jest bardzo ceniona w produkcji odzieży wierzchniej na chłodniejsze pory roku, takie jak jesień czy zima. Jest to gruby, termoizolacyjny materiał, który nie tylko zapewnia skuteczną ochronę przed chłodem, ale również zapobiega utracie ciepła. Jej przestronne zastosowanie i unikalne właściwości sprawiają, że jest chętnie wybierana do produkcji wszelkiego rodzaju płaszczy, jesionek oraz innych okryć wierzchnich damskich, męskich i dziecięcych. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdą Państwo szeroki wybór wełny parzonej dostępnej w różnych wariantach kolorystycznych oraz o zróżnicowanej grubości, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie odpowiednią propozycję.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Tkanina wełna parzona – charakterystyka materiału
Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych zbliżonych materiałów, tkaninę wełnę parzoną pozyskuje się z owczego runa, ale z rzadka może to być też wełna innych zwierząt, jak alpaka czy koza angorska. Dzięki włóknom naturalnego pochodzenia jest przyjemna w dotyku, a także posiada wysokie właściwości termoizolacyjne zapobiegając utracie ciepła w chłodne dni. Dodatkowo posiada właściwości higroskopijne, co oznacza, że posiada dużą chłonność wilgoci, przez co zapobiega nadmiernemu poceniu i zapewnia komfortowe użytkowanie pozostawiając skórę suchą. W odróżnieniu od klasycznej wełny, materiał z wełny parzonej został poddany obróbce termicznej w wysokich temperaturach, która odbywa się w specjalnych maszynach wyglądem przypominających klasyczne pralki, ale znacznie większych i o innym zastosowaniu. W wyniku tego procesu uzyskuje bardziej zbitą, a co za tym idzie, również wzmocnioną strukturę. Dzięki temu jej wytrzymałość i zdolność do zatrzymywania ciepła pod wykonanymi z niej ubraniami zostały zwiększone dzięki bardziej zbitym i mocniejszym włóknom. Kolejną zaletą takiej obróbki jest to, że w ten sposób włókna, z których wykonano tkaninę, są mniej podatne na zabrudzenia dzięki zmniejszonej tendencji do wnikania w nie zanieczyszczeń, dzięki czemu jest łatwiejsza do utrzymania w czystości i nie zatrzymuje na swojej powierzchni tylu alergenów, co sprawia, że jest chętnie wybierana przez alergików. Dzięki zbitej strukturze nie tylko zapobiega utracie ciepła, ale również skutecznie chroni przed przewianiem, gdyż podmuchy powietrza nie przenikają między włóknami. Nie elektryzuje się tak, jak klasyczna wełna, która nie została poddana procesowi parzenia. Zwiększona sztywność i bardziej zbita struktura materiału zapobiegają gnieceniu się. Do tego jako kolejny atut należy wymienić, że nie strzępi się, co z kolei ułatwia szycie i daje możliwość wykonania bardziej zaawansowanych projektów krawieckich uzyskując fasony, które nie byłyby możliwe do wykonania z klasycznych materiałów wełnianych. Wykonana z niej odzież jest lekka, a jednocześnie ciepła, toteż chętnie wykorzystuje się ją do produkcji okryć wierzchnich na chłodniejsze pory roku. Ze względu na wykorzystanie w 100% naturalnych materiałów do produkcji tkaniny wełny parzonej, jest ona ekologiczna i biodegradowalna, toteż można ją bez problemu poddać recyklingowi.
Materiał wełna parzona – zastosowanie w krawiectwie
Wełnę parzoną wykorzystuje się wprawdzie głównie do produkcji odzieży na sezon jesienno-zimowy, ale nie jest to jej jedyne zastosowanie. Wykonuje się z niej także wierzchnie okrycia biurowe, takie jak żakiety i kamizelki, a także inne okrycia, jak poncza czy peleryny. Materiał wełna parzona nadaje się również do produkcji kapeluszy, czapek i innych nakryć głowy, jak chociażby opaski. Dzięki temu, że w wyniku procesu parzenia jej brzegi nie ulegają strzępieniu, idealnie sprawdzi się w produkcji cieplejszej odzieży, która musi ładnie prezentować się, stąd też chętnie jest wykorzystywana do produkcji odzieży biurowej czy bardziej eleganckich dodatków, jak nakrycia głowy na specjalne okazje. Wykorzystuje się ją także do wyrobu wygodnych szali z ciekawymi wzorami. Można uzyskać ładnie wyglądające szwy zewnętrzne, co daje szerokie pole do popisu w przypadku bardziej zaawansowanych projektów odzieżowych.