Kategorie
WZÓR
SKŁAD
Cena
- od do
Elegancka elastyczna tkanina niemnąca - niebieskie paski FG333
Stan magazynowy: od 30 do 40
Wysyłka w: 3-4 dni robocze
Czarno fioletowa tkanina wizytowa Trasparente Paski SD463
Stan magazynowy: od 20 do 30
Wysyłka w: 3-4 dni robocze
Tkanina Elastyczna Typu Merino GRAPHIC Raport: 80x150 PRZECENA
Stan magazynowy: od 8 do 9
Wysyłka w: 3-4 dni robocze
Tkanina Elastyczna Typu Merino GRAPHIC Raport: 80x150 PRZECENA !!!
Stan magazynowy: od 7 do 8
Wysyłka w: 3-4 dni robocze
Żorżeta Grubsza Paski CZARNE - KOBALT PRZECENA
Stan magazynowy: od 30 do 40
Wysyłka w: 3-4 dni robocze
Żorżeta syntetyczna (poliestrowa) jest lekka i bezpieczna dla skóry. Doskonale układa się na ciele, dzięki temu można ją wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jest sprawdzonym materiałem, dostępnym w wielu różnych kolorach. Odzież z niej wykonana dobrze się prezentuje, a nosząca ją osoba wygląda szykownie i modnie. Dzięki szerokiemu wyborowi odcieni, łatwo można znaleźć model dla siebie i dopasować tkaninę do własnych potrzeb i gustu.
Elegancka tkanina – żorżeta syntetyczna
Żorżeta syntetyczna nadaje się do stworzenia pięknych, codziennych stylizacji oraz wieczorowych kreacji. To dobry wybór dla osób poszukujących odpowiedniego materiału do uszycia sukienki czy koszuli. Jest ona odporna na zagniecenia, nie wymaga długiego i starannego prasowania.
Żorżeta poliestrowa nie wymaga kłopotliwej pielęgnacji, w trakcie użytkowania i prania nie traci swojego kształtu. Jest wytrzymała, dlatego odzież z niej wykonana może służyć przez wiele lat. Jest miękka i przyjemna w dotyku, lekka oraz przewiewna. Doskonale się układa. Na rynku dostępne są modele lekko przezroczyste, które wymagają podszewki i całkowicie nieprzezroczyste. Cechuje się niską chłonnością wody, jest wytrzymała na rozciąganie oraz tarcie. Ma wysoka odporność na działanie czynników biologicznych, mikroorganizmom trudno rozwijać się na jej powierzchni. Z tego powodu tkanina ta jest dobrym rozwiązaniem dla alergików. Jest bezproblemowa w codziennym użytkowaniu i łatwa w utrzymaniu w czystości. Z tego powodu może być wykorzystywana np. w gastronomii, hotelach i salach bankietowych.
Żorżeta syntetyczna może być prana w niskich temperaturach oraz delikatnych środkach piorących. Intensywne, codzienne użytkowanie jej nie szkodzi, jest wytrzymała na zniszczenia. Co ważne, jest ona atrakcyjna cenowo. Ma przyjemną fakturę, łatwo się ją drapuje, lekko się układa.
Żorżeta poliestrowa – zastosowanie
Żorżeta syntetyczna jest stosowana głównie do szycia sukienek, bluzek, a także garsonek, spódnic i elementów dekoracyjnych, np. firanek. Z uwagi na fakt, iż nadaje ona ubiorowi zmysłowości oraz charakteru, jest stosowana do tworzenia wielu elementów garderoby. Spodnie i tuniki z niej uszyte wyglądają wyjątkowo lekko i sprawdzają się w wielu sytuacjach. Najczęściej z żorżety wytwarza się sukienki, spódnice, koszule oraz bluzki. Z uwagi na fakt, iż materiał ten jest niezwykle cienki, ubrania z żorżety przeznaczone są głównie na lato.
Jest to niezwykle atrakcyjny materiał o wyjątkowej strukturze. Z tego powodu doskonale nadaje się na sukienki, które są zwiewne i stylowe. Dobrze komponuje się ze zdobieniami, które nadadzą strojom niecodziennego charakteru. Doceniają go również projektanci, gdyż jest on idealny do tworzenia odzieży o rozkloszowanym kroju czy rozszerzającym się dole. Wśród popularnych zastosowań żorżety syntetycznej znajdują się również artykuły dekoracyjne. Materiał ten nadaje się do zdobień wnętrzarskich. Zwykle tkanina ta stosowana jest do produkcji zasłonek i innych osłon okiennych.
Co to za tkanina?
Nazywana z francuskiego Crepe Georgette, za sprawą swojej wynalazczyni, żorżeta - tkanina o wyjątkowym wyglądzie - to połączenie krepowej przędzy oraz płóciennego splotu. Jeszcze do niedawna do jej produkcji wykorzystywany był jedynie czysty jedwab, wełna oraz bawełna. Dzisiaj spotykamy również wersje wykonane z tkanin sztucznych, znacznie tańszych niż tradycyjne, takie jak wiskoza albo poliester.
Jak wyglądają te tkaniny? Żorżeta jest bardzo charakterystyczna. Ma nieregularną, nieco pofałdowaną strukturę za sprawą luźnego splotu, wykonanego ze skręconych nitek. W dotyku jest przyjemna, miękka, dobrze układa się na ciele i świetnie sprawdza się w szyciu letniej konfekcji, głównie damskiej.
Pochodzenie tkaniny żorżeta
Czym charakteryzuje się żorżeta? Materiał na wskroś dekoracyjny ma stosunkowo krótką historię. Powstał w XX wieku, kiedy tekstylia stawały się coraz tańsze za sprawą ich masowej produkcji. To wtedy też najwięcej eksperymentowano ze składem i mieszankami półproduktów i splotów, tworząc nowe gatunki tkanin. Żorżeta została opatentowana przez Georgettę de la Plante, od której nazwiska potocznie nazywa się ten gatunek w naszym kraju.
Możliwości, jakie daje ta tkanina, zostały docenione również przez najsłynniejsze nazwiska świata mody. Na największych modowych wydarzeniach świata możemy zobaczyć modelki Rochasa, Michaela Korsa czy Rie Yamagaty w całych kolekcjach szytych właśnie z tkaniny żorżety.
Jak szyć żorżetę?
Materiał żorżeta już w dotyku jest bardzo specyficzny. Tkanina jest cienka i lekka, jednak szycie z niej ubrań wymaga pewnej wprawy i doświadczenia, szczególnie podczas przygotowywania wykroju. Powstają z niej najczęściej sukienki, damskie bluzki, spódnice i garsonki, czasem również ekstrawaganckie męskie koszule, ale i elementy wyposażenia wnętrz, takie jak zasłony. Sam materiał nie jest podatny na gniecenie, dlatego świetnie sprawdza się na letnich wyjazdach. Jest też lekko prześwitujący, o czym warto pamiętać, wybierając go na swoje kreacje.
Tkanina żorżeta jest dość śliska, co osobom niewprawionym w szyciu na maszynie może przysparzać nieco kłopotu. Tworzenie kreacji z tego materiału wymaga odpowiedniego wyregulowania naprężenia nici, a także pamiętania o tym, że żorżetę bardzo łatwo zaciągnąć. Z tego względu wszelkie oznaczenia na materiale lepiej jest wykonać za pomocą delikatnej fastrygi niż ręcznego szpilkowania, które pozostawi widoczne, nieestetyczne ślady. Nie można zapomnieć także o dokładnym wykończeniu szwów, także od wewnątrz – w przeciwnym razie po zewnętrznej stronie będzie witać zygzaki utworzone z nici.